Dubové dřevěné podlahy z jižní Moravy

Dub jakožto evropská dřevina rostoucí v našich podmínkách má díky svým technickým vlastnostem i dnes širokou oblast použití od podlah, pražců, sloupů a mostních pilířů až po nábytek.Podlaha z dubových prken je velmi tvrdá a odolná, má nádhernou texturu a pruhovanou kresbu na radiálním řezu s nápadnými zrcátky na tangenciálním řezu.

Masivní dubové dřevěné podlahyMasivní dubové podlahy

Podlahová prkna se vyrábějí z masivního dubového dřeva sušeného na vlhkost 7 - 9 %. Po celém obvodu jsou opatřena perem a drážkou. Na spodní straně jsou vyfrézovány drážky pro zmírnění pnutí dřeva. Standardně nabízíme fázi na delších stranách, na objednávku je možné dodat parkety bez fáze, nebo i s fází na kratších stranách.

Třívrstvé dubové dřevěné podlahy

Třívrstvé dubové podlahyTřívrstvé dřevěné podlahy jsou nejčastěji používanými, protože v sobě kombinují životnost a krásu masivních podlah spolu s příznivější cenou a lepšími užitnými vlastnostmi. Jsou konstruovány z vrchní nášlapové dubové dýhy o tloušťce min. 3,5 mm, středové vrstvy ze smrkových lamel a spodní protitahové smrkové dýhy. Po celém obvodu jsou opatřeny perem a drážkou, mikrofázi standardně nabízíme na podélných stranách.

Dvouvrstvé dubové dřevěné podlahy

Dvouvrstvé dubové podlahyDvouvrstvé dřevěné podlahy jsou výhodnou alternativou pro použití tam, kde se nám nedostává dostatečné výšky pro použití třívrstvých nebo masivních konstrukcí, tam, kde uvažujeme podlahové topení a v neposlední řadě splňuje představy o ceně u těch z nás, kteří bychom si chtěli dopřát komfortu dřevěné podlahy za rozumný peníz. Stejně jako třívrstvé konstrukce v sobě kombinují životnost a krásu masivních podlah. Jsou konstruovány z vrchní nášlapové dubové dýhy o tloušťce min. 3,6 mm, středové vrstvy ze smrkových lamel o tloušťce 6 mm, ovšem bez protitahové spodní vrstvy, takže jsou tenší a mají menší tepelný odpor Také jsou vyráběny v menším formátu. Po celém obvodu jsou opatřeny perem a drážkou, mikrofázi standardně nabízíme na podélných stranách.

 

Kartáčování dřevěných podlah

Od 1.4.2014 jsme rozšířili nabídku povrchů u dřevěných podlah o kartáčování. Jedná se o mechanickou úpravu povrchu, kdy rotačním kartáčem vykartáčujeme z povrchu podlahy měkká vlákna a tím zvýrazníme kresbu dřeva.

 

Pár slov o dubových dřevěných podlahách

V architektuře a stavebnictví je málo materiálů, které se bez přestávky využívají od chvíle, kdy lidé vyšli z jeskyní a začali si obydlí stavě. Takové materiály musí mít vlastnosti, které jsou nenapodobitelné. Je jich jen několik s podobnými parametry, a dřevo mezi ně určitě patří. Je to materiál velmi blízký člověku, neboť má zajímavý vzhled, charakteristickou vůni výborné tepelně izolační vlastnosti, je příjemný na dotyk, vyzařuje pocit pohody. Takovými přívlastky můžeme charakterizovat dřevo ve stavebnictví či nábytkářském průmyslu. Je velmi oblíbené, často se využívá v nejrůznějších podobách. A proto pokud chceme zachovat jeho krásu a užitkovou hodnotu na domech, v jejich okolí i v interiérech, musíme se umět o tento materiál starat.

Dřevo jako stavební materiál díky svým mechanickým, tepelně-technickým, ekologickým a estetickým vlastnostem asi nemá konkurenci. Jako organická látka dokáže zpříjemnit lidem život i tím, že e schopné přijímat z prostředí nadměrnou vlhkost a uvolňovat ji do prostředí suchého, pohlcuje škodlivé látky z interiéru a umožňuje rychlé vytopení místnosti, protože má nízkou tepelně-akumulační schopnost, ale zároveň je dobrým tepelným izolantem. Udržuje přijatelné klima v letním období apod.

Ze dřeva se snáze a rychleji staví, snadno se opracovává a i jeho hmotnost je, hlavně u konstrukce stropů či krovů, ideální. dřevo hezky působí na pohled, je příjemné na dotyk a má dobré akustické vlastnosti. Proto se nelze divit, že nás doprovází už tolik staletí a pravděpodobně ještě dlouho bude. A tak se nemůžeme divit, že dřevěná architektura je tak oblíbená ve Skandinávii a v německy mluvících zemích západní Evropy. Nejde jen o návrat k přírodě a původním hodnotám, ale lidé, kteří se rozhodnou pro takovéto bydlení, demonstrují svou touhu bydlet v přitažlivém a pohodovém prostředí, šetří energii i životní prostředí.

Ve stavebnictví nenaleznete používanější materiál, než je dřevo. Tento materiál je člověku velmi blízký, má výborné tepelně i zvukově izolační vlastnosti. Je dobře opracovatelný a ještě dnes je možné najít v historických stavbách jako jsou hrady a zámky původní podlahy z dubových prken starých několik staletí.